Gaza: 1.5 milione burgje
Izraeli në shkurt 2006 pas zgjedhjeve palestineze, Gaza, filloi të zbatonte një seri te sanksioneve politike dhe ekonomike. Qe prej vitit 2007 keto sanksione u bene me te forta.


Ne gaza  u bene shume bllokata nga ajri.toka dhe deti. Hyrja dhe dalja e njerezve dhe e mallrave per tregeti u ndalua plotesisht. İzraeli , ne dhjetor 2008-janar 2009 gjate 22 diteve me ‘’operacionin e derdhjes se plumbave’’ te gjiha burimet e thata jetesore ne Gaza i shkaterroi, tokat bujqesore, shkollat, vendet e punes dhe shtepite i beri nje me vendin.


Aktualisht  1.5 milion palestineze ne gaza jane ne burgje te hapura  dhe ne lufte per mbijetese. 72% e popullit te Gazes bejne lufte me varferine nga te cilet 65% jane femije. 10% e femijeve nuk zhvillohen fizikisht. Kombet e Bashkuara kete situate e quajne ‘’te patolerueshme’’.

 

Ndergjegja e botes u takua ne kete flote

Ne maj te 2010, 6 organizata nderkombetare jo qeveritare-IHH Fondacioni i ndihmes humanitare, Levizja e lire e Gazes,  Fushata Evropiane per ti dhene fund rrethimin te Gazes,  Anije per ne Gaza Greqi,  Anije per ne Gaza Austri dhe  Komiteti Nderkombetar  per heqjen e rrethimit te Gazas- me ndihmat e mbledhura siguroi 6000 ton ndihma njerezore dhe per te arritur ne Gaza krijoi nje flote. Flota bashke me ndihmat mbante dhe 750 aktivist. Ne mes te aktivisteve te ardhur nga 37 vende te ndryshme si Gjermania, Kuvajti, İzraeli, İrlanda , Zvicra, Greqia, Jugu i Qipros, Maroku, Jemeni, Egjipti dhe  Algjeria me shume ne 15 kane qene deputete, mbi 60 anetare te shtypin nderkombetar, artiste dhe çmimit Nobel te paqes.

 

İzraeli goditi civile

Me 30 maj 6 anije - Defne, Gazze I, Eleftheri Mesogios, Sfendoni, Challenger 1 dhe Mavi Marmara – u takuan ne hapesirat e qipros. Me 31 maj ne oret e para te mengjesit flota qe kishte marre rrugen per ne Gaza rrethohet nga ushtria İzraele me 4 fregate lufte, 3 helikoptere, 2 nendetese dhe 30 varka zodiake. Ne 4:32 te mengjesit, ne bregdetin e Gazas  73 milje ne ujrat nderkombetare te hapura, ushtare izraelite te armatosur gjer ne dhembe hapen zjarr dhe u ngjiten ne anijen ’’mavi Marmara’’; ushtaret me plumba plastike dhe te vertete moren shenje civilet e paarmatosur. 9 aktiviste  u vrane nga te cilet 8 turq dhe njeri turk me shtetesi amerikane, 56 vete u plagosen ne gjendje te rende. Transmetimi i drejteperdrejte qe po behej nga anija u nderpre por ushtria izraelite ne fillim nuk e kishte vene re qe nje grup i dyte e vazhdoi trasmetimin drejtperdrejte dhe e gjithe bota qe deshmitare per sulmin e eger te izraelit. Aktivistet u nxorren te gjithe ne kuverte, me duar te lidhura; uje dhe ushqim nuk ju dhane, per me kryer nevojat personale nuk ju jepnin leje, vune dore ne gjerat personale. 750 aktivistet edhe pse u mbajten  pa pelqimin e tyre, u arrestuan nga hyrja pa leje ne izrael. Anijet u terhoqen ne portin e Ashdod-it afer Tel Aviv-it. Aktivistet u zbriten nga anija tek tek me duar te prangosura duke u shoqeruar me nga nje polic. Ketu udhetareve duke i zhveshur i bene disa here kontroll. Te gjitheve ju bene kontrolle strikte, ju moren fotografite dhe shenjat e gishtave, ju be rregjistrimi i syve dhe u moren ne pyetje, ne te njejten kohe te gjithe aktivistet u derguan ne burgun ‘’Beer Sheva’’. Nuk ju lejua te flisnin me njeri-tjetrin ose te flisnin ne telefon. Aktivistet, me kontakt intensiv diplomatik dhe me bashkesine nderkombetare te shtypit, 2 dite me vone u liruan.


Me naten e 31 majit ato qe u perjetuan ne ‘’mavi marmara’’ ishte si nje permbledhje e perjetimeve ne filistine.
Ekspozimi i dhunes psikologjike dhe fizike, mbajtje me zor, rrembimet, arrestimet, plagosjet, te mbetesh i uritur, te mos marresh lajm nga asnje, te mos i japesh lajm asnjerit, te vritesh…..


Njerezit ne Filistine qe prej 63 vjetesh jetojne ne kete menyre.